Melyik lézergép a legjobb akril vágására?
Az akril egy speciális polimer műanyag. Egyéb elnevezések – plexi, PMMA. Ez az anyag különböző változatokban kapható: átlátszó, tükör, áttetsző, színes. Az akrilt ajándéktárgyak és díjak, kültéri reklámszerkezetek és POS-anyagok készítésére használják. A belőle készült termékeket gyakran használják üzletek, kereskedelmi és szórakoztató központok díszítésére. A nagy tartósság és a könnyű feldolgozhatóság miatt az akril nagyon népszerű.
Az akrillemezeket két technológia – extrudálás és öntvény – egyikével állítják elő. Mindegyik módszer lehetővé teszi bizonyos problémák megoldását, és bizonyos jellemzőket ad az anyagnak. Különböző típusú akrilok (öntött vagy extrudált) feldolgozásakor figyelembe kell venni azok sajátosságait. Ez az anyag lézeres vágására is vonatkozik. Ha fát kell vágnia, használjon Wattsan vágógépeket.
Milyen plexit válasszunk lézeres vágáshoz?
A szakértők szerint a legjobb megoldás a lézergépen történő vágáshoz az öntött akril. Az ebből az anyagból készült lapokat a lézer jól feldolgozza, mivel nincs maradék feszültsége. Ez lehetővé teszi a kiváló minőségű termékek beszerzését. A lemezek vastagságfelhasználása azonban meglehetősen magas, ezt fontos figyelembe venni az előregyártott termékek alkatrészeinek készítésénél. Az öntött akril drágább, mint az extrudált.
Az extrudált akril vastagsága kevésbé fogyasztható. De a maradék feszültség jelenléte repedéseket okozhat lézergépen történő megmunkáláskor vagy néhány nappal a vágás után. Emiatt ez az anyag nem nagyon alkalmas lézeres feldolgozásra.
Az akril lézerrel történő vágásának jellemzői
Lézerrel történő vágáskor az akrilból az emberi egészségre káros anyagok szabadulnak fel. Annak érdekében, hogy megvédje magát az ilyen alkatrészek belélegzésétől, fontos, hogy az akril feldolgozásakor zárja le a gép fedelét. A keletkező, meggyulladt gőzök eltávolításához elszívó burkolatot is szükséges használni.
Hogyan állítsuk be a vágási sebességet és teljesítményt?
A gép sebessége és teljesítménye akril vágásakor a berendezésbe szerelt lézercső teljesítményének megfelelően van beállítva. A legtöbb esetben ugyanazokat a paramétereket használják, mint a rétegelt lemez vágásakor.
Fontos az ilyen paraméterek kiválasztása, hogy a vágást egy menetben végezhesse el. Minél több áthaladást végez a lézer a plexi üvegen, annál gyengébb lesz a késztermék minősége.
Ez annak köszönhető, hogy a plexi gőz leülepedik a vágóéleken a második és az azt követő menetek során. Emiatt érdessé és buborékossá válik. Ez különösen észrevehető az 5-10 mm vastagságú lapokon.
Javaslom, hogy a teljesítményt és a sebességet egy mintaelem segítségével állítsa be. Ez segít elkerülni a problémákat, amikor elkezdi vágni a tényleges terméket. Ha a mintavizsgálat azt mutatja, hogy az anyagot nem lehet átvágni az első lépéssel, növelni kell a lézerteljesítményt vagy csökkenteni kell a lézerfej sebességét.
Mit kell figyelembe venni az akril lézeres feldolgozásakor?
Az első szabály, amely segít a kiváló minőségű eredmény elérésében, a pontosság. A plexi könnyű feldolgozásának van egy árnyoldala – lézerrel nagyon könnyen megsérülhet.
Ennek elkerülése érdekében a lapot előzetesen biztonságosan rögzítjük az asztalhoz. Tökéletesen mozdulatlannak kell lennie, mert még mikroszkopikus eltolással is garantált a pazarlás.
A szakemberek második tippje a fújás csökkentése. A megfelelő nyomás meghatározásához egy egyszerű kritériumot használhat. Először fújjon az ujjára maximális erővel, és emlékezzen az érzésre. Ezután kapcsolja be a lézerfej ventilátorát, helyezze az ujját a légsugár alá. És állítsa az áramlást addig, amíg az érzés ugyanaz lesz. Ha a légáramlást megfelelően állítjuk be, a kész termék szélei simák lesznek, és nem jelennek meg rajtuk zavaros hullámok.
Hogyan lehet akrilt gravírozni lézerrel?
A gravírozás megkezdése előtt el kell távolítani a fóliát a plexiről. A koromképződés megakadályozása érdekében az akrillap felületére vékony szappanos oldatot kell felvinni. Meg kell száradnia. Amikor a gravírozás befejeződött, a lapot letöröljük, eltávolítjuk a szappant. Az eredmény egy sima, tükörszerű élekkel és korommentes termék.
A plexi lézergépre történő gravírozásához válasszon gyenge fúvatást, és állítsa be a légáramlást, mint az előző példában. De ha kontúrgravírozásra van szükség, akkor a fújást egyáltalán nem használják.
A minimális lézerteljesítmény be van állítva a kontúrok gravírozására. A fújás hiányával együtt ez lehetővé teszi, hogy vékony vonalakat kapjon az akril felületén.
Fa gravírozásához jobb, ha gravírozókat használ.
Ha elég sokáig dolgozik fújás nélkül, fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze, hogy a lencse és a tükrök nem szennyezettek-e. És törölje le őket, ha szükséges.
Ha megjelent a korom.
Vannak módok a megszüntetésére.
- Aceton. Amikor a gravírozás befejeződött, letöröljük azokat a területeket, ahol maradványok vannak. Ezt nagyon óvatosan és gyorsan kell megtenni, mivel az aceton feloldhatja az akrilt. És ez fehéres bevonat megjelenéséhez vezet.
- Polírozó paszta. Kis mennyiségben a szélére alkalmazzák. A plexit pedig puha ruhával fényesítsd át. A kisebb karcok is így eltávolíthatók.
- Fehér Szellem. A szélek letörlésére szolgál.
Ne távolítsa el a kormot alkohollal. Ez kis repedések kialakulásához vezet. Nem lehet megszabadulni tőlük.
Kapcsolódók: