Tartalom
Az esztergagépek az ipar és a gyártás leggyakrabban használt berendezései közé tartoznak. Ez azért nagy, mert esztergálási és esztergálási műveleteket végezhetnek, amelyek alapvető gyártási folyamatot jelentenek. Az évek során az esztergagépek és esztergagépek hihetetlen technológiai fejlődésen mentek keresztül, különösen a CNC-képességek megjelenésével. A legtöbb megmunkálóközpont és gyártó eszterga- és esztergagépeket használ a különböző munkadarab-anyagokhoz, és a CNC esztergálási és esztergálási képességekre hagyatkozik, hogy időt takarítson meg, és a legpontosabb alkatrészeket és alkatrészeket állítsa elő.
Az esztergagépek és esztergagépek sokféle változatban létezhetnek, attól függően, hogy milyen anyagtípusra vagy megmunkálási folyamatra tervezték őket. Az esztergálási és esztergálási folyamatok általában a munkadarab nagy sebességű forgásán és egy vágószerszámon alapulnak a végső forma kifaragásához. Ezek a folyamatok is az új technikák megjelenésével fejlődtek ki ehhez a módszerhez. Nevezetesen, a CNC képességekkel a teljes folyamat automatizálható, és ritkán van szükség operátor felügyeletére. Az eszterga- és esztergálási eljárások különlegességei az ipari darabok és alkatrészek speciális típusai. A mai technológiai fejlődésnek köszönhetően ezek a gépek valószínűleg összetettebb formák, valamint más megmunkálási folyamatok rövidebb idő alatt történő előállítását is lehetővé teszik.
Meghatározás
Az esztergagép egyfajta ipari és gyártóberendezés, amelyet főként kör alakú geometriájú alkatrészek és alkatrészek gyártására használnak. Az esztergagép sokféle anyaggal működhet, beleértve a törékeny anyagokat, például a műanyagot, a fát, néhány szilárdabb anyagot, például az üveget, bizonyos kőfajtákat és a legtöbb fémet. Az esztergagépek fémmegmunkálási folyamatokhoz, faesztergáláshoz, valamint egyéb kapcsolódó eljárásokhoz használhatók. Fémekkel végzett munka során ez a folyamat gyakran egy speciális esztergagépre támaszkodik, amelyet kifejezetten fémekhez terveztek, és ez az úgynevezett fémeszterga.
A legtöbb esztergagép munkafolyamata többé-kevésbé azonos. Az alapelv a tengelykapcsolóhoz csatlakoztatott munkadarab nagy sebességű forgásán és a munkadarab külső felületén történő vágásra alkalmas vágószerszámon alapul. A vágószerszám több tengely mentén vágásokat végez, hogy eltávolítsa az anyagot a külső felületről, amíg el nem éri a kívánt formát és méretet. Bár az esztergálási elv ugyanaz, az esztergagépek és esztergagépek sokféle változatban létezhetnek, az anyagtól, a sebességtől és az előtolástól, valamint a különböző esztergálási műveletek képességétől függően.
Esztergagépek típusai
Különféle típusú esztergagépek léteznek, amelyek mindegyike különbözik a munkadarab anyaga, a kompatibilis esztergaműveletek, valamint a gép sebességével és előtolásával, valamint az egypontos vágószerszám tájolásával kapcsolatos egyéb műszaki jellemzők tekintetében. Az esztergagépeket és az esztergagépeket gyakran felcserélhetően használják az ilyen típusú gépekre. Bár hasonló műveleteket hajthatnak végre, bizonyos szempontból és képességeikben különböznek.
A fémesztergagépek már régóta jellegzetesek a más anyagokon működő esztergagépekhez képest. Azonban manapság a legtöbb esztergaközpont, különösen a CNC képességekkel rendelkező, testreszabott esztergálási konfigurációkra támaszkodik, amelyek lehetővé teszik a legtöbb anyagon történő megmunkálást. Az esztergagépek megkülönböztetésének legfontosabb változója a működési képesség. Egyes esztergagépek csak meghatározott esztergálási műveletek elvégzésére vannak felszerelve, mint például a homlokozás, az elválasztás és a hornyolás, míg mások nem specifikus esztergálási és fúrási műveleteket is végezhetnek.
A CNC esztergagépek és esztergagépek is sokféle felszerelést kínálnak. Főleg függőleges CNC esztergagépeket és vízszinteseket különböztethetünk meg. A fő különbség a két konfiguráció között a tengely tájolása. Az ipar és a technológia közelmúltbeli fejlődésével egyre gyakrabban találunk CNC esztergaközpontokat változatos konfigurációkkal, amelyek kompatibilisek számos bonyolult geometriával és alakkal.
Különbség az esztergagép és az esztergagép között
A legtöbb esztergálási és esztergálási folyamatban a CNC képességekkel rendelkező esztergagépek és esztergagépek hasonló műveleteket csaknem ugyanolyan pontossággal és időhatékonysággal végezhetnek. Mindkét eljárás a munkadarab elforgatásán és az anyageltávolítási folyamat egypontos forgácsolószerszámán alapul, és főként kör alakú, valamint egyéb geometriákat hoz létre. A CNC képesség lehetővé teszi mindkét gép számos aspektusának automatizálását. A CNC esztergagépek azonban általában erősebbek, mivel képesek automatizálni más műveleteket, például a szerszámcserét, a továbbfejlesztett forgácseltávolítást és egyéb funkciókat.
A nagyobb munkadarabokat és nehéz alkatrészeket többnyire CNC esztergagépekkel állítják elő esztergák helyett. Ennek az az oka, hogy a CNC képességekkel rendelkező esztergagépekhez még mindig szakképzett kezelőre van szükség a folyamat áttekintéséhez. A legtöbb ipari alkalmazásban a CNC esztergagépek oldalra forgathatók nagy alkatrészek megmunkálásához, miközben lehetővé teszik a kezelő számára a hozzáférést, ami így kevésbé kényelmes. Ez az egyik fő ok, amiért a CNC esztergagépeket kiválónak tartják a nehézipari felhasználásban. Ezenkívül a modern CNC esztergagépek több tengelyen is működhetnek, ami megkönnyíti az összetett geometriai alakzatok létrehozását, mint az esztergagépek.
Esztergagép folyamatok
Az esztergagépeket leginkább az esztergálási és esztergálási folyamatokhoz kötik. Ezek a kifejezések a kör alakú geometriák előállítására használt ipari eljárások különálló csoportjaira utalnak, amelyek több előállítására fejlődtek ki. A CNC képességekkel rendelkező modern esztergagépek már minden esztergálási és esztergálási művelet elvégzésére alkalmasak. Ezek olyan eljárások, amelyek az anyagok külső és belső felületekről történő vágására specializálódtak. Bár a folyamatok két csoportja között van különbség, a modern megmunkálóközpontok fel vannak szerelve arra, hogy a legtöbb ilyen műveletet különböző konfigurációkon keresztül hajtsák végre.
Az esztergálás általában a külső felületeken végzett műveletekre vonatkozik. Ezek közül a legelterjedtebb a kúpos és kemény esztergálás, a homlokzat és a hornyolás. A konkrét esztergálási műveletek optimálisak geometriailag valódi formák, például gömbök, valamint összetett geometriai alakzatok előállítására is. A sokszögek előállításához például speciális sokszög-esztergagépre van szükség, amely a vágószerszám mentén meghatározott radiális pozíciókat tart fenn, és precíz vágásokat végez a forgás megszakítása nélkül.
A CNC esztergagépek nem specifikus esztergálási és fúrási műveleteket is végezhetnek. Ezekhez gyakran különböző egypontos vágószerszámokra van szükség, amelyeket eszterga- vagy fúrószerszámnak neveznek. Ebbe a kategóriába tartozik a recézés és a dörzsárazás, a belső felületek kialakítása és módosítása mellett. Így az e kategóriák közötti különbségtétel kevésbé fontos, ahogy az ipar eszközei úgy fejlődnek, hogy a lehető leghatékonyabbak legyenek minden művelet elvégzésére. A különböző konfigurációk azonban az egyes folyamatoktól eltérő eredményeket is produkálhatnak.
Előnyök és korlátok
Az esztergagépek valóban a legtehetősebb és leghatékonyabb gépek közé tartoznak. A modern gyártásban és iparban betöltött fontosságuk jelzi hatékonyságukat és minőségüket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az esztergagépek mindegyike alkalmas. A gyártók különböző konfigurációkkal és beállításokkal rendelkezhetnek, mert ez befolyásolja az általuk gyártható megmunkálási folyamatok és alkatrészek típusát. Mint ilyenek, az esztergagépek, az adott konfigurációtól függően, kényelmesebbek bizonyos felhasználási területeken.
A legtöbb ipari felhasználásra a CNC esztergagépek hatékonyak, mivel különféle anyagokkal kompatibilisek, és fémmegmunkáláshoz és szilárd anyagokhoz is optimálisak. Az esztergagépek a szűk tűréssel rendelkező darabok előállításának kapacitásán túlmenően csökkenthetik a nagy ellenállású és pontos mérési eredményekkel rendelkező alkatrészek és alkatrészek előállításához szükséges időt is. Az esztergálás is könnyebben kezelhető, és különböző tartományokban eltávolíthatja az anyagot.
Az esztergálás minden gyakorlati vonatkozása ellenére költségük gyakran nagyon magas lehet. Ahogy az ipari megoldások egyre erősebb szerszámok előállítására fejlődnek, a fő előny a költség lesz. A CNC esztergagépek különösen drágábbak, mégis költséghatékonyak. Ezenkívül növelhetik a karbantartási költségeket, és gyakran képzett CNC-vezérlőt igényelnek. Ezek a gépek gyakran bonyolult konfigurációkkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik több folyamat végrehajtását és automatizálását. A legtöbb nagy igénybevételű ipari műveletnél az esztergagépek előnyei gyakran meghaladják a költségeket.
Gyakori felhasználások
Az esztergagépekre következetesen támaszkodnak az alkatrészek és alkatrészek gyártására használt folyamatok során számos iparág számára. A gyártók egyre gyakrabban alkalmazzák a CNC esztergagépeket, ami lehetővé teszi, hogy valamelyest ipari szabványokká váljanak, és a legtöbb célra használják. Az esztergagépeket és a hozzájuk kapcsolódó eljárásokat leginkább kör- vagy tengelyszimmetrikus, valamint egyéb összetett geometriájú ipari darabok előállítására használják. Ezeket az eljárásokat nem mindig kizárólag alkatrészek gyártására használják. A legyártott darabok gyakran több ipari folyamaton esnek át, mielőtt elkészülnek.
Vannak olyan darabok, amelyek teljes egészében az esztergálással készültek, mint például a kötőelemek, bizonyos típusú nyomástartó edények tengelyei és a motormotorok alkatrészei. Az esztergálási műveleteket általában másodlagos folyamatként használják a vágások finomításához és részletek hozzáadásához. Az esztergagépek a CNC eszterga alkatrészek javítására is használhatók a végső forma pontosabbá tételével.
Kapcsolódók: