Tartalom
Milyen géppel lehet követ gravírozni?
A szakértők azt javasolják, hogy lézergépen gravírozzanak kőre. Tehát nézzük meg, milyen szempontokat kell figyelembe venni a berendezés kiválasztásakor, és hogyan készítsünk kiváló minőségű termékeket.
A lézeres gépek előnyei kővéséshez.
A kőmetszetet leggyakrabban emléktárgy-gyártásra, valamint emlékművek és sírkövek tábláinak, díszítőelemeinek gyártására használják.
A rituális szférában a lézergravírozás ütésjelölő gépekkel vagy lézeres gépekkel történik. A szakértők szerint a második módszernek számos jelentős előnye van.
- A lézergéppel készült kép jobb minőségű és részletgazdagabb. A lézersugár kisebb átmérője miatt a DPA értéke 2500. Ezzel szemben az ütésjelölő gépnél ez 128 DPA.
- Lézergéppel történő gravírozáskor a kő szerkezete megmarad. A lézersugár az anyag felső rétegének elpárologtatásával mintát alkot. Míg az ütésjelölő gép károsítja a köveket és letöri a darabokat.
- A lézergép sokkal gyorsabb, mint az ütésjelölő gép.
- A lézergépek fogyóeszközök élettartama hosszabb.
Nézzük meg részletesebben, mi történik a kővel ütésjelölő gép és lézeres berendezés használatakor.
Anyagszerkezetre gyakorolt hatás
Ütésjelölő gépben a munkaszerszám erővel érinti a munkadarabot. Ennek eredményeként az anyag az ütközési zónában megsemmisül. Egy kráter képződik, amelyet átszúró lyuknak neveznek. A lyuk méretét az energia mennyisége és a szerszám kőre gyakorolt atásának időtartama határozza meg. A kráter kialakításához a munkadarabot többször át kell szúrni. Ebben az esetben minden egyes ütközés eredményeként mikroszkopikus chip keletkezik. És ezt lehetetlen elkerülni, ha ütésjelölő géppel dolgozzák meg a követ.
A lézergravírozás során az anyagrészecskék a lézersugár magas hőmérséklete hatására elpárolognak. Mélyedés alakul ki, ugyanakkor a kőszerkezet nem sérül.
Az ütési jelöléssel és a lézergravírozással előállított kőre gyakorolt hatások különbségei nyilvánvalóvá válnak, ha összehasonlítjuk az ilyen módszerekkel nyert lyukakat a kövön.
Gravírozási sebesség
A lézer sokkal gyorsabban alkot képet a kövön, mint egy ütős jelölőgép. A 30×40 cm-es rajz elkészítése legfeljebb 20 percet vesz igénybe.
Emellett lehetőség van több munkadarab egyidejű megmunkálására is, ami jelentősen felgyorsítja a munkát.
Az ütésjelölő gép sokkal lassabb. Ugyanazon kép elkészítése több órát vesz igénybe.
Emléktárgyak és műemlékek tömeggyártásához tehát érdemes lézeres gépeket választani, egy tételes gyártáshoz pedig egy ütésjelölő gép is elég.
A lézeres berendezések vásárlásának másik előnye, hogy a legtöbb szerves anyagra gravírozható, beleértve a rétegelt lemezt, fát, üveget, szövetet, bőrt stb.
A fogyóeszközök élettartama
A lézeres berendezésekhez általában nincs szükség sok fogyóeszközre. A kő megmunkálásához egy 60-80 W-os lézercső elég jó. Ereje elegendő a gravírozáshoz, és kis foltot ad, ami biztosítja a legfinomabb vonalak kialakítását. Sőt, ha a lézercsövet teljes teljesítmény helyett 10-12%-os teljesítménnyel használjuk, sokkal tovább bírja. Bizonyos kőfajták azonban nagyobb lézerteljesítményt igényelnek.
Másrészt az ütésjelölő gépnek rendszeres időközönként cserélnie kell a fő fogyóeszközt – a tűt. Az anyaggal való többszörös ütések miatt gyorsan elhomályosodik vagy akár el is törik.
A lézergravírozó tervezési jellemzői
A lézergép fő tervezési elemei a merev, strapabíró keret, egy mozgatható portál és egy munkaterület. A berendezés merevsége és nagy tömege előfeltétele annak, hogy a gép ne törjön el a kő súlya alatt.
A lézergép fontos jellemzője a munkaasztal magasságának elektromos hajtású változtatása. Nehéz kő munkadarabok megmunkálásakor elengedhetetlen.
Vannak hordozható változatok, amelyek csak portálokat tartalmaznak. Ezt a fajta berendezést nagyméretű munkadarabok, például az egész sírkő gravírozására használják. Ebben az esetben a gép közvetlenül a munkadarabra kerül. Kőanyagokkal végzett munka során ez az opció segít összetett feladatok elvégzésében.
A fehér és fekete márvány lézergépen történő feldolgozásakor speciális köszörülést kell alkalmazni, hogy a kép jól látható és világos legyen. Míg a gránit gravírozás általában merész és szép csiszolás nélkül is.
Kapcsolódók: